KES ME OLEME JA KUST TULEME

 

Saku õlletehase pritsimeeste ühing loodi 125 aastat tagasi. Nõukogude perioodil jätkasid õlletehase pritsimehed ümbruskonnas tulekahjude kustutamist, korraldati võistlusi ja organiseeriti kõikvõimalikke üritusi. 1960. aastatel loodi Saku sovhoosi tuletõrjekomando, mis samuti aktiivselt tegutses. 1990. aastatel hakkas aga päästealane vabatahtlik tegevus vaibuma. Kadus enamik rahastusallikaid. 1997. aastal vabatahtlik päästealane tegevus Sakus katkes. Vajadus päästekomando olemasoluks aga jäi. Hakati planeerima suuremat ühishoonet politsei ja kiirabiga Tallinna ringtee vahetusse lähedusse.


Uus Saku Operatiivteenistuste Keskus ehitati lõpuks Tammemäele. Hoone avati pidulikult 2006. aasta novembri lõpus. Majas said ruumid kiirabi, politsei, päästekomando ja tuletõrjemuuseum. Paljude tookordsete külaliste seas oli Päästeameti peadirektor Kalev Timberg, linti käis lõikamas tolleaegne siseminister Kalle Laanet, rivis seisid Keila päästjad. Külalised kiitsid Tammemäe keskuse head asukohta Tallinna ringtee ääres ning rääkisid, kui oluline on operatiivteenistuste olemasolu Saku taolise kiiresti kasvava aleviku läheduses. Tookord hakkas Tammemäe päästekomandos tööle Põhja-Eesti Päästekeskuse Keila komando Saku eraldi paiknev meeskond, kaheksa päästjat neljas vahetuses. Nende käsutuses oli 2 päästeautot ja igati korralik varustus. Oma toetuse hoone valmimiseks andis ka Saku vald. Ent peatselt kahanes valves olevate päästjate arv kahelt ühele, puudus elupääste võimekus, hakkasid liikuma jutud komando sulgemisest.


Olukorrale hakati otsima lahendust. Tookord plaanisid Saku vallavanem Kuno Rooba ja tolleaegne Põhja-Eesti Päästekeskuse juht Raik Saart rakendada Sakus esmakordselt Eestis nn Saksa mudelit kus korraga oleksid päästekomandos valves 1 riigi palgal olev päästja ja 3 vabatahtlikku. Selle idee pinnalt kogunesid kogukonna turvalisuse pärast murelikud kodanikud ja asutasid 9. novembril 2010 MTÜ Saku Priitahtlikud Pritsimehed (23 asutajaliiget).

15. mail 2012. aastal suleti Tammemäel riiklik päästekomando ning ruumid anti üle Saku Priitahtlikele Pritsimeestele. Esimene valvepäev oli 16. mai ja autoks päästeametilt saadud Zil-131, mida täna võib näha Järva-Jaani tuletõrjemuuseumis. Kaheteistkümne aasta jooksul on Saku priitahtlike käest läbi käinud kuus tuletõrjeautot.


Täna on Saku vabatahtlikus päästekomandos kuuskümmend viis liiget ja igapäevases valmisolekus kaks päästeautot koos ATV-ga. Päästeametilt saadi 2018. aastal päästeauto Scania „Kärmas Katariina“ (1999) koos liiklusavariidele reageerimise varustusega. Sõlmitud leping Päästeametiga kohustab igapäevaselt õhtuti vähemalt kolmeliikmelise reageeriva meeskonna olemasolu. Komandos on füüsiline valve tööpäeviti alates kella seitsmest õhtul seitsmeni hommikul, nädalavahetustel on valve 24 tundi. 2022. aastal osteti Hollandist metsakustutusauto Renault, mis asendas vene päritolu kustutusautot Gaz-66. Maastikul saab raskesti ligipääsetavatesse kohtadesse tulekustutussüsteemiga varustatud ATV-ga. Täiendame oma oskusi tehes sagedasti õppusi Nõmme päästekomandoga. Kaksteist meie seltsi liiget on omandanud suitsusukeldumise kvalifikatsiooni, mis asetab nad samale pulgale professionaalsete päästjatega.


Oluline osa meie tegemistest on ennetustööl. Teeme kodukülastusi ning käime rääkimas koolides ja lasteaedades. Järelkasvu eest hoolitseb Kiisa noortekeskuses tegutsev pääste noortering.


Aktiivselt teeme sporti. Iganädalaselt mängime võrkpalli ja teeme jõuharjutusi päästekomandos. Osaleme tuletõrjevõistlustel. Viimati saavutasime päästetöö kutsemeisterlikkuse võistlusel vabatahtlike päästekomandode mõõduvõtus auhinnalise kolmanda koha.

Aga kõige tähtsam on ikkagi inimesed. Päästeseltsi on koondunud väga erinevate elukutsete esindajad. Iga valves oldud õhtu laiendab silmaringi. Ja mis peamine. Meie Eesti turvalisemaks muutmise eest palka ei saa.

 

SOOVID MEIEGA LIITUDA?

Loe lähemalt vabatahtlikuks päästjaks saamisest siit